A101 işçileri ekmek ve onurlarına sahip çıktılar

Samsun’daki A101 marketlerinde hak gasplarına ve mobbinge tepki gösterdikleri için işten atılan Tez Koop-İş üyesi A101 işçileri, işlerine geri isteyerek basın açıklaması gerçekleştirdiler.

“Ekmeğimize ve onurumuza sahip çıkıyoruz, işimizi geri istiyoruz” yazılı pankart açan işçiler, “Sendika anayasal haktır”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Tutanak baskısı son bulsun”, “A101 şaşırma, sabrımızı taşırma” dövizleri taşıdı.

a101

İşçiler adına ortak açıklamayı Temel Yiğit okudu. Gerek işyerindeki yöneticilerin tavırları gerekse çalışma şartlarından dolayı psikolojik tacize ve şiddete maruz kaldıklarını söyleyen Yiğit, “Fazla mesailere kalmak zorunda bırakılıyoruz. Bu sorunları yöneticilere iletmemiz bir çözüm olmuyor, aksine yöneticilerimizin baskılarının artmasına sebep oluyor” dedi.

A101 işçilerinin açıklaması şöyle:

Psikolojik tacize maruz kalıyoruz

Bizler A101 işçileri olarak işyerinde gerek yöneticilerimizin tavırları gerekse çalışma şartlarından kaynaklı psikolojik tacize maruz kalıyoruz. Rızamız dışında fazla mesailere kalmak zorunda bırakılıyoruz. Bu sorunları yöneticilerimize iletmemiz bir çözüm olmuyor aksine yöneticilerimizin baskılarının artmasına sebep oluyor.

Marketlerimizde personel sayılarımız hiçbir zaman yeterli olamıyor, bundan kaynaklı yoğun çalışmak zorunda kalıyoruz.

Şirket politikası gereği, mağaza sorumlusu arkadaşlarımız sürekli envanter baskısına maruz kalıyor.

Şirket yönetimi bize adli suçlu gibi yaklaştı

Bir süre önce işyerinde bu koşulların değişmesi için sendikal örgütlenme çalışmasına başladık. Fakat şirket yönetimi bizleri sorgu odalarına çekerek, çeşitli bahanelerle bizlere bir adli suçlu gibi yaklaşmış, bizleri işten atmıştır.

A101 deki bütün emeğimize rağmen A101 patronları bizi işten atmakla kalmamış bütün tazminat haklarımızı da gasp etmiştir. A101 patronları sendikal faaliyetimizi engellemeye çalışarak suç işlemektedir.

Bizler A101 işçileri olarak çalışan arkadaşlarımıza uygulanan;
-Zorunlu mesai uygulamasının,
-Yöneticilerin arkadaşlarımıza yönelik baskılarının,
-İşyerinde kötü koşulları değiştirmeğe çalışan işçi arkadaşlarımıza yapılan işten çıkarılma tehditlerinin,
-Envanter ve çeşitli bahanelerle uygulanan tutanak baskısının
son bulmasını talep ediyoruz.

Köle değil emekçiyiz

Bizler A101 işçileri olarak köle değiliz emekçiyiz, iş yerlerimizde insanca çalışma koşulları istiyoruz.
Sendikal çalışma yüzünden işten atılan A101 işçileri olarak ekmeğimize ve onurumuza sahip çıkıyoruz, işimizi geri istiyoruz.
Biz onurlu mücadelemizin sonuna kadar arkasında olduğumuzu A101 emekçilerine, A101 patronlarına ve bütün kamuoyuna duyuruyoruz.

a10111

(Haber ve Fotoğraf: sendika.org)

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir