Arap Alevilerin tarihi: Ras is Seni – Serpil KIRDAĞ

Tarihsel gelenekler, gerçeklikler ve gerçekliklerle kurulan ilişki komün kültürünün bir boyutunu oluşturur. Tarih kapsamlıdır, kabaca geçmişten ibaret olmadığı gibi, tekdüze bir kronoloji de değildir. Bir değerler bütünüdür, nesneldir ve ardında iyi yahut kötü mimarları yetiştirir.

Tarih, kimlik ve bugün

Komün kültürü muazzam bir dayanışma gücüne sahiptir. Dayanışmanın yaşamın tüm alanlarında bir tarza dönüşmesi ve çeşitli ritüellerle harmanlanması, tarihselleşmesi manasını taşımaktadır.  Ritüellerin yorumlanma ve bugüne yedirilmesi biçimi ise komünün zamanla kurduğu diyalektik ilişkinin bir boyutudur.

Tarihin kimlik ve bugünle bütünleşmesinin azametine bir tarihsel ritüel olan Ras is Seni’ye (Yılbaşı)  giderken tarihe Arap Alevi halkının penceresinden bakalım.

Savaş ve kültürel doku

Birçok azınlığın yaşadığı bir kültür ve medeniyetler kenti olan Antakya da savaşın yıkıcılığıyla beraber şehrin nüfusu azalıyor. Şehrin esas dokusunu oluşturan toplulukların ve kültürlerin zenginliğinin yerini savaş ve yıkım almaya başlıyor. Kültürler iktidarın kontrollü politikalarıyla köreltilmeye, gelenekler yok edilmeye çalışılıyor.

Zengin dokusu tahrip edilen Antakya’da yeni nesil de ‘karma okul’ ‘karma öğretmen’ politikasıyla esir alınmaya çalışılıyor. (Reyhanlı’da Suriyeli öğrencilerle yerli öğrenciler aynı okullarda Suriye kökenli öğretmen olduğu iddia edilen şahıslardan şeriat içerikli dersler alıyor.)

Mersin ve Adana bölgesinde yaşayan Arap Alevi halkları da savaşın mezhepçi rüzgârının tehdidi altında. Özellikle 15 Temmuz’da pik yapan kışkırtma ve düşmanlaştırma süreci bitmiş değil.

Ras is Seni’nin önemi

Bu sene de Arap Alevileri için özel bir anlam ifade eden Ras is Seni ya da ‘Kıddes’ hazırlıkları başlamış bulunuyor.  Coşku ve sahiplenme durumu böylesi kaotik bir ortamda moral değerleri yükseltiyor. İlham ve ufku açıyor.

Adana, Mersin, Antakya, İstanbul vd. Ras is Seni’yi bekleyen binlerce Arap Alevi ile etkinliklerini Halk Meclisleri önderliğinde gerçekleştirecek.

Sürecin yoğun, yüksek gerilimli havasının dağılmasında rolü olan Ras is Seni etkinlikleri ifade ettiğim gibi yalnızca bir ritüeli yaşatmaktan ibaret değil. Görselliği, coşkusu, söylemleri, mesajları ve sahiplenici duruşu ile Ras is Seni etkinlikleri hem Arap Alevileri hem de Arap Alevi halkının öz örgütü olma iddiasıyla yola çıkan Halk Meclisleri açısından hayati bir önem taşıyor.

Tarihi ve bugünü korumak

Kapitalizm epey zamandır savaş kuralları gereği,  Arap Alevi halkının tarih ve bugünle kurduğu ilişkiyi koparacak bir saldırı taktiği izliyor.  Değer yargılarınızı tarihiniz oluşturur, tarih unutulursa değerlerde onunla birlikte hiçleşir.

Tarihimizi ve değerlerimizi yaşatmak bugüne ve geleceğimize en büyük borçtur.

Vedat Türkali’nin roman yazmaya olan sevdasını ifade etmek için yazdığı cümleleri aynen aktarıyorum. ‘’ Yeryüzünde yalnız olmadığını bilmek, yok edilmeyen paylaşma güdüsüyle yakınlık duyduklarımıza çağrı çıkarmaktır.’’

Leave a comment

Your email address will not be published.


*