Bir kadın isyanı mayalanırken… 6-8 Mart eylemleri – Meral Çınar

Son 14 yıldır her güne başka bir yasakla uyanmaya alıştık! Sanırım sorun da biraz bu alışkanlıkta. Yasaklara karşı doğru hamlelerle sokağı kullanmadıkça ve korku iklimini dağıtacak hareketleri örgütlemedikçe, yasaklar artıyor ve faşizm tırmanıyor.

Halihazırda 14 yıldır ceberut bir iktidarın, kadınlar, gençler, farklı inançlar ve halklar üzerinde uyguladığı gerici, baskıcı ve rantçı politikaların devamlılığı yetmezmiş gibi; yanı başımızdaki Ortadoğu’da yanan ateşin kıvılcımları da sürekli üstümüze sıçrıyor.

Aylardır ülkenin doğusunu yangın yerine çeviren, kendi halkının üzerine bombalar yağdırmaktan çekinmeyen, kendi sınırları içerisindeki şehirleri tanklarla yerle bir eden bir devlet terörü AKP eliyle devam ettiriliyor.

Ülkenin dört bir yanında canlı bombalar fışkırıyor.

“Canlı bombaları” bizzat kışkırtan AKP hükümeti, sonra da yüzsüzce bu katillerin varlığını, kendisine muhalif toplumsal güçlerin protesto eylemlerini yasaklamak için gerekçe gösteriyor.

İşte bu günlerden bir gün Diktatör yatağından kalktı ve dedi ki; “Cennet anaların ayağının altındadır; ama Taksim’e, Kadıköy’e, Kızılay’a ayak basmasınlar. 8 Mart’ı kutlamak yasak”.

Ama bu sefer sert kayaya çarptı; kadınlara…

“Yasak ne ayol” dedik, bombalara ve yasaklara inat; her meydanı, her sokağı 8 Mart alanına çevirdik!

Bütün toplumsal muhalefete örnek olması gereken bir 6-8 Mart eylemlilikleri yaşadık.

Tarihe not düşülsün; 31 Mayıs-1 Haziran ve 6-7 Ekim olayları gibi, 6-8 Mart da, bir kadın isyanının mayalandığı tarihsel bir sürecin başlangıcı olarak anılacaktır.

Bir cüretin resmi; 8 Mart

Toplumsal muhalefetin en diri tabanı değildir belki, ama en meşru mücadele alanıdır kadın hakları mücadelesi.

Kadın mücadelesi, yıllardır meşru zeminden yola çıkarak kendi dilini ve mücadele araçlarını yarattı. Bunları doğru zamanda doğru biçimde kullanmış olması, hem onun meşruiyet zeminini güçlendirmiş hem de  kadın hakları mücadelesini ortaklaştırmış, kitleselleştirmiştir.

Kürtaj yasaklarını geri çektirene kadar direnen; Gezi direnişinin kaderini değiştirecek oranda en önde durup inatla barikatlara yüklenen; Özgecan katledildiğinde öfkesini sokaklara taşıran kadınlar, 8 Mart’ı yasaklayan devlete bir ders daha verdi.

On binlerce kadın; ülkenin en işlek merkezlerinde ve “bombalar patlama” ihtimalinin en yüksek olduğu şu zamanlarda, sokaklara akın etme cüretini gösterip yasakları delip geçerek, çok daha büyük bir devrimci dalganın önünü açtı.

Zaten, AKP hükümetinin 8 Martı yasaklaması tesadüf ya da sıradan bir güvenlik önlemi değildi. Oluşabilecek bir devrimci dalganın önü kesilmek istenmişti.

Ama unuttukları bir şey vardı

Bilmiyorsanız söyleyelim…

Biz yasakların içine doğarız baylar.

Ailede başlar yasaklar… Eve geç gelmek, kısa giyinmek, erkeklerle dolaşmak, gezmek-tozmak yasak. Benzer biçimlerde okullarda devam eder; eteğini katlamak, makyaj yapmak, erkeklerle “çıkmak”, “erkek gibi” davranmak yasak. Evlenirsin; komşuya gitmek, “dedikodu” yapmak yasak…

Sokakta, iş yerlerinde, kamu kurumlarında… “Bize” özel yasakları tek tek anlatsak aslında bilmediğiniz bir şeyi anlatmış olmayız.

Mesela hukukta “meşru müdafaa” diye bir eylem vardır ya… Hani yatak odana giren hırsızı öldürürsen ceza almazsın. Oysa biz kadınlara, “ölmemek için öldürmek” yasak… Yani ölebilirsin ama öldüremezsin.

Bir “mal” kadar bile değerimiz yok biliriz, bilirsiniz…

Anlayacağınız bize annemizin rahminden çıkar çıkmaz; o yasak, bu yasak, şu yasak…

Alışığız yani biz bu “yasak” söylemlerine…

İşte unuttuğunuz şey; bunca yasakla ömür geçmeyeceğinden, biz kadınlar yasakları delmeyi de iyi biliriz. Hatta severiz.

Biz, Adem’e rest çekmiş Lilith’in, erkek egemenliğine başkaldırmış Amazonların, kilise monarşisine direndiği için yakılan cadıların torunlarıyız.

Cennette yasak meyveyi yemişiz biz. Yasak diyorsunuz ya, biz yasağın Allah’ını biliriz bayım.

Şimdi, anlatabildik mi?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir