Genç kadın işsizliği rekorda – Dilan İpek

Kapitalizmin küresel çapta girdiği yapısal kriz kendisini giderek daha fazla gösteriyor. Ekonomik krizin en yakıcı sonuçlarını, yükselen bir yoksulluk, güvencesizlik, işsizlik dalgası olarak yaşamaya devam ediyoruz.

Bu sonuçları, günlük yaşamlarında bütün çıplaklığıyla tecrübe eden kesimlerin başında da ancak hayatta kalmalarına yetebilecek ücretlerin ödendiği işçiler ve işsizliğe mahkûm edilmiş, büyük bir yedek iş gücü ordusu olan gençlik geliyor.

Oranlar tırmanıyor

Türkiye’de de açık bir gerçek var: İşsizlik oranlarını hız kesmeden yükseliyor. Genç işsizlik oranı geçtiğimiz sene Ocak ayında yüzde 26.7 ile rekor kırmıştı, yine geçtiğimiz Temmuz ayında yüzde 27.1’e yükselerek bir yılda ikinci rekorunu kırdı. Yüzde 25,3 ile ise 2019 yılı kapatılmış oldu.

İstatistiklerdeki kategorilerde en yüksek puan ise yüzde 27,4 ile genç kadın işsizliği.

Borçlu mezun

Üniversite mezunlarının ezici çoğunluğu, okullarını bitirir bitirmez, giderek genişleyen işsizler havuzuna katılıyor. Yaşamlarını insan onuruna yakışacak niteliklerle kurma hayalleri, doğrudan doğruya hayatta kalma savaşının gerçeği ile yer değiştiriyor.

O aşamaya kadar zaten açık eşitsizliklere kurban edilerek gelmiş bulunan üniversiteli gençlerin çoğunluğu, KYK borçlarını ödemeye, müthiş bir yoksunluk ve yoksulluk içerisinde, mahkûm bırakılıyor. Artık işsiz olan öğrenciler, borçlarının altında ezilmeye terk ediliyor.

Evlenince sorunlar bitecek!

Öğrenim sürecinde apaçık bir eşitsizlik ve taciz/şiddet uygulamalarına maruz bırakılan kadınları elbette ki mezun olduktan sonra başka bir hayat, eşitlikler dünyası beklemiyor. Hem de şu kriz döneminde.

İstihdam alanının dışında olan kadınlar için, alanın içi de güllük gülistanlık değil. Ama işsizlik kuyruklarında biriken genç, üniversite mezunu kadınlar hızla artarken, bunun aslında hizmet ettiği şeyler olduğunu da görüyoruz. İktidar, işsizlik sorununu, başka seçenekleri dayatarak kapatmaya çabalıyor.

Genç kadınlar, üniversite hayatları boyunca çeşitli yollardan evlilik fikrine alıştırılıp buna dair eğitiliyorlar. Şu günlerde, iktidardakilerin dillerinde yeniden türeyen “evlenin” söylemi de işsizliğe ilaç olarak sunuluyor. “Genç kadınlar, üniversiteyi de okudunuz, artık evlenin!” Bütün genç kadınlara, “okumuş annelik” dayatılıyor. “Devlet baba”mız evlenmemizi buyuruyor! Evlenince, bütün borçlarımızın silineceği hatta destek alacağımız söyleniyor.

Bu kıskaçların arasından sıyrılıp özgürlüğü kovalayan kadınları da görmek mümkün. Genç kadınlar her yerde en önde: En yakın örneği Las Tesis.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*