İktidarın HDP Hesapları – Juliana Gözen

Politik dengelerin anlık değiştiği, sistem içi iktidar çatışmasında sürekli ellerin yükseltildiği, rejimin nefes alıp verişinin ara ara kesildiği ve çokça zorlandığı bir süreçte, halkçı-devrimci güçlerin rolü önemli.

7 Haziran’da aldığı oylar ve “Yeni Yaşam” çağrısıyla sisteme karşı olan güçleri çatısı altında toplayan ve iktidarın başkanlık hayallerine kibrit suyu döken HDP’nin tutumu da, yaşadığımız kaotik ortamda dengeleri değiştirebilir.

“Milli irade”yi ağzında sakız yapan ama sandık sonuçlarını fiilen yok sayan Erdoğan’ın, Kürt Özgürlük Hareketi’ne, HDP’ye ve sosyalistlere saldırısını salt bir başkanlık inadı yahut bir anlık cinnet hali olarak okursak, yolumuzu bulamayız.

Erdoğan, sistem içi hegemonya ilişkilerinin belirlenmesine yönelik bir iktidar mücadelesi veriyor. Öyle ki, bu mücadelenin hedef noktasında,  başkanlık hayallerini suya düşüren ve halk nezdinde iktidarının sorgulanmasına yol açan HDP var.

HDP’yi ehlileştirmeye çalışıyorlar!
AKP/Erdoğan tarafından yürütülen planın bir parçası olarak devreye sokulan kaos ortamı, aynı zamanda toplumsal muhalefete kendine alan açma ve iktidarın koltuk değneklerini sarsma olanağını veriyor.

Bu olanakları gerçekleştirebilecek bir politik özne olan HDP ise, seçim zaferi sarhoşluğundan mı nedir, ne yazık ki politik rüzgarı kendinden yana estirebilecek müdahaleleri yapamadı.
HDP’nin toplumsal tepkiyi harekete geçirememesini arkasına alan Erdoğan odaklı merkez, sandıkta onu yerle bir eden şehirlerde katliamlar yaparak Kürt halkına diz çöktürmeye çalışıyor. Kürt halkı ise, öz yönetim ilanlarıyla saldırılara cevap veriyor.

Ezelden beri Kürt Özgürlük Hareketi’ni tasfiye etmeyi amaçlayan Erdoğan, bu planını Kandil’den doğru hayata geçiremediği için şimdi HDP üzerinden uygulamaya çalışıyor.
Bu tasfiyeyi en kolay yoldan, HDP’nin nefes borularını – yani toplumsal dinamiklerle ilişkisini- keserek yapmaya çalışan iktidar “pek de zorlanmadı” desek abartmış olur muyuz?
HDP’yi ehlileştirip sistem içerisinde etkisiz ve zararsız bir unsur haline getirmeye çalışan Erdoğan ve çetesi, yürüyecekleri yolu engellerden temizlemeyi hesaplıyor olmalıdır.
Devreye sokulan bu planı görmek için gelişmiş bir politik zekaya gerek yok. Ama HDP içerisinde yer alan, sırtını KÖH’e ve sandık zaferine dayamış olan güçler, herhalde durumun ciddiyetini halen görememiş olanlardan.

Söylemeden geçmek olmazdı, “şiddete karşı çıkma” görünümü altında lafazanlık yapanlar-Kürt illerinde yapılan katliamları, tutuklamaları görmezlikten gelerek- iktidarın HDP’nin toplumsal dinamiklerle bağını kesme girişimlerine çanak tutuyorlar.

Saldırıları boşa düşürmeli!

Yapılan hataların politik sonuçlarının toplumsal muhalefete ağır bedeller ödeteceği bir dönemin içerisindeyiz. Toplumsal dinamiklerle bağını sokaklarda güçlendirecek bir HDP, adımlarını ona göre atmalı ve iktidarın saldırılarını boşa düşürmeli.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir