İyi Parti ve seçimler – Meral Çınar

Tek adam rejiminin kurumsallaşmasını sağlayacak, faşizme giden yolun taşlarını döşeyen başkanlık seçimlerini de geride bıraktık.

İki ay gibi kısa bir sürede örgütlenen seçimlerde, her partinin kendince bir hedefi ve bu hedef etrafında oluşan söylemleri oldu. En iddialı söylemlerde bulunan partilerden biri de; henüz kurulalı 8 ay olan İYİ Partiydi.

Kendisini neoliberal ılımlı-milliyetçi-İslam ekseninde var eden, MHP kökleri ile geleneksel merkez sağ arasında bir sentez kurmaya çalışan İYİ Partinin ve T.C derin devlet bağları çok güçlü olan, despotik devlet geleneğine bağlılığıyla bilinen Meral Akşener’in yüksek iddiaları seçim sonuçlarına beklenildiği gibi yansımadı.

İstifalar

Seçim öncesi, tabanda beklentilerin karşılanamadığı ve içeride yaşanan gerilimlerin bir huzursuzluk yarattığı, parti ilçe teşkilatlarında ve gençlik örgütlenmesinde yaşanan istifalarla açığa çıkmıştı.

Yusuf Hallaçoğlu, gençlik sorumlusu Osman Ertürk gibi partide belirli bir kliği temsil eden önemli isimlerin seçilmeyecek sıralardan aday gösterilmesinin, adayların belirlenmesinde Meral Akşener, Koray Aydın ikilisinin önerilerinin dışına çıkılmamasının istifalardaki payı büyük.

9.96 ile barajın altında kalınan seçim sonuçları ise, henüz milletvekili adayları belirlenirken yaşanan gerilimler nedeniyle onlarca istifanın yaşandığı bir partiyi nasıl etkiler siz düşünün. Seçim sonrası da bu gerginlikler “başarısızlıklar” üzerinden devam edebilir.

İYİ Parti oyları nereden geldi?

Her ne kadar Aytun Çıray “Bizler AKP’nin oyunu aldık, MHP’nin değil” demiş olsa da yapılan anket çalışmalarında; İYİ Partinin oylarının yüzde 60’a yakın kısmını MHP’den aldığı, geri kalanını ise CHP ve AKP’den devşirdiği görünüyor.

Kasım 2015 ve Haziran 2018 seçimlerini karşılaştırdığımızda; Muğla’da MHP yüzde 14,95’den yüzde 6,33’e gerilerken, İYİ Parti yüzde 16,76 oranında almış. Çanakkale’de MHP yüzde 14,78 den yüzde 6,79’a düşerken İYİ Parti yüzde 17,05; Antalya’da MHP, yüzde 17,59’dan 9,99’a gerilerken İYİ parti yüzde 17,19 oranında oy toplamış. CHP’nin ulusalcı seçmeninden de oldukça oy alan İYİ Partinin Ege kıyısında kendisine milliyetçi seküler bir taban yakaladığı görünüyor.

Zevahiri toplamak gerek

Velhasıl İYİ Parti bu seçimlerle birlikte AKP-MHP-CHP den aldığı oylarla eklektik bir yapıyı merkez sağ etrafında konumlandırıp, aynı zamanda liberal, İslamcı, milliyetçi bir ideolojiyle kuşatacak. Fakat parti içerisindeki ideolojik farklılıklar bir yandan partinin kapsama kapasitesini genişletirken, öte yandan çok fazla güç odağı oluşmasını ve bunların birbiriyle sürekli çatışma halinde olmasını da beraberinde getirecektir.

Bu şimdiden kendini; Koray Aydın’ın ve Ümit Özdağ’ın seçim başarısızlığını arkasına alıp olağanüstü kongre hazırlıkları yaptıkları ve Meclis Grup Başkanlığı için yarışa girdikleri yönünde yapılan kulislerde görebiliyoruz.

Tüm bu gelişmelerle birlikte İYİ parti için, AKP ile anlaşacak, MHP ile yeniden birleşebilir tespitleri yapmak için henüz çok erken. Restorasyon hamlesinin bir başarısızlık yaşadığı fakat kendisini sürdürebilmek için fırsat kolladığı, bunun bir tarafında İYİ Partinin de olabileceği gerçekliği de kendini koruyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*