Kazanan Hayır’ın ördüğü direniştir – Hatice GÖZ

Tek adamlığa “Hayır” demek için bunca sebebi olan kadınlar, “Hayır’ı” sokakta örgütleyen en dinamik politik özne oldu. Mahalle mahalle dolaşıp görünmeyen emeği, ev içi şiddeti, baskıyı ve erkek egemenliği anlatan kadınlar “Hayır” örgütlenmesinin lokomotifi rolündeydi. Tıpkı uzun süredir muhalefetin sözcülüğünü yaptığı gibi “Hayır’ın” da sesini tüm gücüyle yükseltti.

Kadınlar için kazanan işte buydu: Neşeyle ve inatla örülmüş, hayati bir anlam taşıyan “Hayır”.

Dağı taşı “Evet” ile donatıp bunlara rağmen her türlü hileye başvurarak sandıktan “Evet” çıkaran Erdoğan’ın; yükselen kadın hareketinden korkmasının ve sokaktaki neşeli ve direnen kadın profilinden nefret eder gibi onlara saldırmasının böyle bir anlamı var.

Sandık matematiğinden öteyi hedefleyen “Hayır” için gerçek sonuç, referandum gecesinden beri sokakları boş bırakmayanlardır. Kadınlar için esas kazanım sokaklarda tencere tava çalan ve “kadınların “Hayır’ı” biter mi sandın” diyebilenlerindir. Kazanan “Hayır” için direnenler, oyuna sahip çıkanlardır.

Oldukça ağır, güçlü, neşeli, sokağı kullanan bir “Hayır”; argümansız, zıttı üzerinden şekillenen, açlıkla terbiye eden ve savunucuları tarafından nedeni anlaşılmayan içi boş bir “Evet”den kat ve kat daha güçlüdür.

Mücadelemizde ısrarcıyız

Türkiye’de kadınlar, yükselen faşizme karşı örgütledikleri “Hayır’ın” ne anlama geldiğinin farkında. Sonucu sandığı sıkıştırmayacak kadar da kendinden emin ve mücadele etmeye kararlı.

15 Temmuz gecesi sokaklarda gövde gösterisi yapanların, Ensar’cıların, “madam gibi değil adam gibi” diyenlerin, mırıldanmayı tavsiye edenlerin “Evet’ine” kanmayacak kadar gözü açık artık kadınların.

Şimdi yapılması gereken “nasılsa “Evet” çıktı” diyerek dizleri dövmek değil. Yapılması gereken tıpkı “Hayır’ı” buralara getirdiğimiz gibi daha sağlam bir zemine oturtup onun üzerinden direnişi yükseltmek.

Kadınlar için “Hayır’ın” anlamı, esas şimdi kendini gösterecek. Tek adamlık yokken elinden geleni ardına koymayan erkek iktidarın; bundan sonra da en çok saldıracağı toplam kadınlar olacaktır. Öfkeyi dindirmeden ama bilinci de yükselterek acıyı unutmadan ama umudu da diri tutarak devam etmeli yola.

Direnişin çamaşırlarını serdik balkona. Yağmur da bir anda bastırmıyor; göstere göstere geliyor. O halde ne duruyoruz değil mi? Haydi kadınlar; kirpiğimizi yere düşürmediğimiz gibi “Hayır’ımızı” da düşürmeyelim!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir