Ş3UB IL ALEWİ 3A TEFAHOM 3A MUKAVAMA!* – Serpil KIRDAĞ

Malumumuz Suriye’de  giderek derinleşen ve yeni dengelerin oluşması ile farklı boyutlar kazanarak ilerleyen emperyalist savaş, Antakya’da yaşayan Arap  Alevi halkını tehdit etmeye devam ediyor. Ortadoğu’da her gün yeni bir Alevi mıntıkasının hedefe koyulduğu ve çok kapsamlı bir imha politikasının geliştirildiğini görmekteyiz.

Ustaca işletilen asimilasyon süreci ile gündemden kopuk, mevcut riskleri ve tehditleri görmezden gelen tarikat tipi örgütlenmelerin kendilerince kurmaya çabaladığı “kültürel hegemonya” namlusu Arap Alevilere  çevriliyor.

Bu kaotik ve her an yeni dönüşümlere gebe olan bölgede, Antakya aynı pozisyonda ve risk altında.

Sürecin yarattığı psikolojik durum bölgede yaşayan neredeyse her Arap Alevinin birçok günlük rutininden feragat etmesine neden oluyor. Üstelik bir panik havası yayılıyor.

Böyle bir süreçte Arap Alevi halkının  birlik ve dayanışma zemininin inşa edildiği etkinlik ve projeler hayati önem taşıyor.

Byinsa Lseno Byinsa Tariho Byinsa Aslo**

10 Ocak günü Antakya’da 2000 Arap Alevinin bir araya geldiği, Ehliddar Kültür Merkezi Arapça Tiyatro Grubu ve Grup Katre’nin sahne aldığı Ras is Seni etkinliği bölgede yaşayan binlerce Arap Alevi’ye moral deposu oldu.

Aynı zamanda  sıkı asimilasyon politikalarına karşı,  Arapça skeçler ve türküler eşliğinde “byinsa lseno byinsa tariho byinsa aslo”  sloganıyla anadil vurgusu ön plana çıktı.

Böylesi gergin koşullarda halk güçlerini öne çıkaracak projeler bir direniş ve dayanışma zemininin oluşmasına katkıda bulunuyor. Birçok sosyalist odağın Antakya’daki Arap Alevilerle ontolojik bir ilişki kuramadığı ve Arap Alevi komününün tarihsel devrimci duruşunun örgütlenemediği böylesi bir süreçte Halk Meclislerinin ‘Ras is Seni’nin örgütleyicisi olması  oldukça önemli ve anlamlı.

Halk Meclisi üyelerinin etkinlik süresince salon güvenliğini sağlamak üzere oluşturduğu güvenlik ekipleri Arap Alevilere güven aşılayan bir başka olumlu durum oldu.

2015 yılı boyunca Ortadoğu’da katliam haberleri aldık, elbette ki görkemli direniş haberleri de.

2016 yılı Türkiye’nin Güneydoğusu’ndaki katliam süreci ve yine Ortadoğu’daki savaşın derinleşerek sürdüğü ama toplumsal katmanların da  isyanı biriktirdiği  bir fotoğrafla geldi.

Faşizm yükseliyor, devrimci durum da yükselecek. 2016 hakların direniş yılı olacak!

 

*Alevi halkı direnişe

** Dilini unutan tarihini de aslını da unutur

Leave a comment

Your email address will not be published.


*