Senkronize döviz şokları – Volkan YARAŞIR

Dolar tarihi rekorlar kırarak artmaya devam ediyor.

Özellikle darbe girişimi sonrasında döviz kuru hızla yükselmeye başladı. Ekonomik riskler, politik ve jeo-politik gelişmeler, Suriye ve Irak’a yönelik askeri girişimler, OHAL ve başkanlık sistemi inşası yönündeki hamleler döviz kurunu tetikledi.

Bunun yanısıra FED’in faiz artırma olasılığı Türkiye gibi bir dizi çevre ülkede kurları aşağı çekiyor. TL bu süreçte en çok değer yitiren para olarak öne çıktı.

DÖVİZ ŞOKLARININ TETİKLEYİCİ YÖNLERİ

Dış kaynağa yapısal olarak bağımlı, yüksek cari işlem ve mali açıkların olduğu ve büyük miktar dış borcu olan ülkelerde döviz kurlarının uygun bir seviyede tutulması önem taşır. Çevre ülkelerin genel ve yapısal sorunu olan bu durum ekonominin zayıflığını ve kırılganlığını dışavurur.

Küresel likidite sorunlarının yaşandığı, kredi derecelendirme kuruluşlarının riskli ülke olarak not verdiği ve siyasal belirsizliğin derinleştiği Türkiye’de, döviz kurunda sert salınımların yaşanması kaçınılmaz gözüküyor.

Döviz krizine doğru

Temmuz ortasından itibaren kur hızlı bir yükselişe geçti. Senkronize döviz şoklarının yaşanacağı bir döneme girdik. Sermayenin risksiz alanlara çekildiği ve küresel likidite sıkıntısı yaşandığı koşullarda, olağanüstü rejim inşası yönündeki düzenlemelerin, siyasi belirsizliğin ve jeo-politik risklerin arttığı bir konjonktürde kurda çok sert

gelişmeler yaşanabilir. Bu durum döviz şoklarını tetiklediği gibi hızla bir döviz krizine yol açabilir.

2017 ilk çeyreği son derece önemli bir eşik olacaktır. Özellikle FED’in Aralık ayında olası faiz artırımı krizi tetikleyici bir gelişme olabilir.

2017 ilk çeyreği : Dolar 3,50 TL

Doların hızla ve kontrolsüz yükselişi, 2017 ilk çeyreğinde 3,50 TL’ye ulaşmasına yol açabilir. Bu durum dış borcun büyük bir oranının özel sektöre ait borç olmasından dolayı, seri iflaslar anlamına gelecektir.

Öte yandan aynı gelişme emlak balonunu şişirecektir. Kurun hızlı yükselişi, balonun patlamasına yani emlak krizine neden olur. Olası bir emlak krizinin, bankacılık krizini tetikleyeceği unutulmamalıdır.

Bütün ihtimallerin arttığı yüksek bir konjonktürün içindeyiz. Dolardaki artış bir dizi gelişmenin uvertürüdür. Döviz, ekonominin çoklu kırılganlığını tetikleyecek en önemli enstrümandır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir