Şiddetin sahasında top tepmek – Haluk Koşar

 

Spor, aksi söylense de, bu topraklarda hep siyaset ile kol kola gitmiştir. Elbette burada söz konusu olan egemen siyasettir. Sistemin muhalifi burada da genelde uygulanan baskı ile karşı karşıya kalmış, egemenin yandaşı kayırılmıştır. Basketboldan güreşe kadar pek çok spor dalında bu ayrımı ve baskıyı görmek mümkün. Biz bu yazıda çerçeveyi daraltarak son dönemde artan siyasal şiddet sarmalının yeşil sahalara yansımasının kısa bir kronolojisine bakalım.

Cizrespor oyun dışı

Geçtiğimiz sene büyük bir başarı göstererek amatör ligden 3. lige çıkan Cizrespor bir anda yoğun ilgi ile karşılaşmıştı. Türkiye Kupası’nda gruplara kalıp burada aldığı sonuçlarla adından söz ettiren Cizrespor bölge takımlarının her deplasmanda uğradığı taciz ve saldırılara karşı varlığını sürdürme mücadelesi veriyordu. Can güvenliğinden mahrum şekilde oynanan bu maçlara karşılık artık Cizrespor’un kendi sahasında dahi maç yapmasına izin verilmemesi bardağı taşıran son damla oldu. Cizre’de yaşanan sokağa çıkma yasakları sonucu takımın çalışma yapamaması maçların başka illere alınma isteği ile de birleşince artık Cizrespor sahalarımızda görmeye alışık olmadığımız bir tavır gösterdi ve maçlara çıkmama kararı aldı.

Dersimspor cezalar içinde

Dersim’in profesyonel liglerde oynayan tek takımı Dersimspor. Ve Dersimspor’un ülkenin batısında yaptığı her maç da aynı taciz ve saldırılara gebe. Şubat ayının sonunda Kocaeli’de oynanan  Darıca Gençlerbirliği – Dersimspor maçında Dersimspor taraftarlarının “Berkin Elvan ölümsüzdür” ve “Her yer Dersim, her yer direniş” tezahüratları nedeniyle kulüp ‘ideolojik propaganda’ cezasına çarptırıldı. Kulübe para,Dersimspor oyuncu ve yöneticilerine de para ve men cezaları verildi.

Federasyon Darıcaspor’a ise 38. dakikasında açık olan kapıdan sahaya inip, Darıca tribünleri önünde taraftarlara tekbir getirtip Dersimspor tribünleri önünde ‘Rabia’ işareti yapan cüppeli ve sarıklı şahıs nedeniyle  ‘akreditasyonsuz giriş’ suçundan uyarı cezası vermekle yetindi.

Amedspor direniyor

Son günlerin en popüler takımı Amedspor. Kendinden bütçe olarak büyük takımlara kafa tutup aynı zamanda Kürt halkının temsilcisi niteliğine bürünmesiyle bir anda gözler üzerine çevrildi. Diyarbakır takımları Batı’da çıktıkları istisnasız her maçta yoğun taciz ile karşılaşırlardı. Amedspor ise şu anki ismini aldıktan sonra bu tacizlerle bir kat daha fazla karşı karşıya kalıyor. Takımın tribünden sahaya attığı her adım yeni bir ceza gerekçesi sayılıyor. Taraftarların tribünde seslendirdiği ‘Çocuklar Ölmesin Maça da Gelsin’ sloganı, takımın futbolcusu Deniz Naki’nin kolunda yazan Kürtçe ‘Özgürlük’ yazısı ve sosyal medyada yaptığı açıklamalar akla hayale gelmeyecek şekilde cezalandırıldı. Saha kapatma, para cezaları, futbolculara ve yöneticilere men cezaları, seyirci yasakları… Say say bitmiyor.

En son, 15 Mart’ta Sivas’ta yapacakları maç için şehirde otele alınmama, yiyecek verilmeme, stattan Amedspor bayrağının indirilip yakılması gibi olaylara maruz kaldılar. Rakip takımın oyuncularının futbolcular karşısında asker selamları verip başka el kol hareketleri yapmalarını saymıyoruz bile.

Sahalarda zor bir dönem

Saldırılar henüz siyasi düzeyde. Fiili bir linçe dönüşmedi. Ama gidişat dönüşmesinin önünde engel olmadığını gösteriyor. Bölge takımlarının her hareketi bir şekilde cezalandırılırken rakiplerin ırkçı ve faşist saldırganlığı teşvik edilircesine gözardı ediliyor. Gözardı edildikçe rakipler ve taraftarları daha da cesaretleniyor ve yavaş yavaş saldırı dozajı artıyor. Bölge takımlarının Batı’da mücadele verdiği en popüler alan futbol. Yoksa diğer spor dallarında da farklı biçim ve düzeylerde benzer meseleler yaşanmıyor değil.

Bu noktada Türkiye Futbol Federasyonu’nu da gözardı etmemek gerekiyor. Sözde özerk olan Federasyon, sporun dışında iktidarın siyasi yönelimi doğrultusunda kararlar alarak özerklik kavramının da içini boşaltıyor.

Önümüzde zor günler var ve bu zor günlerin yeşil sahalardaki karşılığı da pek parlak gözükmüyor. Yugoslavya’nın parçalanmasını ateşleyen fitilin bir futbol maçından çıktığını düşünecek olursak işin ciddiyetine bir nebze olsun parmak basmış oluruz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*