Türkiye kara para aklama merkezi – İsmail ÜNLÜ

“Bu merkeze neden ihtiyaç var? Finansman, yani dünyadaki nakit para artık yeni adresler arıyor. Niye? Çünkü Amerika, Avrupa fazla sıkıyorlar. Elli tane soru soruyorlar. Bu parayı nereden aldın, nerede buldun, nasıl getirdin? İnsanlar da parasıyla rezil olmak istemiyorlar. Onun için İstanbul finansman için, yatırımcılar için, yatırımcılara kaynak için en ideal yer. Onun için buraya, bu merkeze ihtiyaç var ve bunun kararını verdik. İnşallah 1-2 sene içerisinde, buralarda muazzam tesisler, binalar tamamlanacak ve finans merkezi çalışmaya devam edecek.”

Bu alıntı geçtiğimiz Ekim ayında başbakan Binali Yıldırım tarafından İstanbul Finans Merkezinin temel atma töreninde yaptığı konuşmadan. Konuşmaya bakılırsa hedef kamu bankalarını tek merkezde toplamanın çok ötesinde.

Kirli para toplama merkezi

İstanbul Finans Merkezi projesinin web sitesindeki açıklamada şu ifadelere yer verilmiş: Proje merkezi Ankara’da bulunan kamu bankaları Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ile BDDK ve SPK gibi kurumları tek bir merkezde toplamayı hedefliyor. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin ilk kazması 2014 yılında vurulmuştu. İnşa edilecek binaların kaplayacağı alan toplam 3 milyon 200 bin metrekare.

Başbakanın sözlerine bakılacak olursa yerli ve yabancı kaynağı belirsiz paranın merkezi olma niyeti var Türkiye ekonomisinin. Uyuşturucu, silah ticareti, insan ticareti, kumar vb. üzerinden büyük miktarda para kazanan “yatırımcılara” bu paralarını gönül rahatlığıyla aklama garantisi veriliyor. Öyle diğer finans merkezleri gibi “elli tane soruyla” yatırımcıyı bunaltmama sözü veriliyor.

Varlık barışı

Sadece finans merkezi değil söz konusu olan. Geçtiğimiz yaz, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından meclisten jet hızıyla bir düzenleme geçirildi: Varlık barışı. Barıştan kasıt şu: Kaynağı ile ilgili açıklama yapma zorunluluğu ve vergilendirilme sorunu yüzünden yurt dışında tutulan paranın ve diğer varlıkların Türkiye’ye girmesi durumunda vergiden muaf tutulması ve kaynağı ile ilgili herhangi bir açıklama yapmak zorunluluğunun ortadan kalkması.

Sıcak para ve dış yatırımlara bağlı ekonomi büyük bir çöküş yaşıyor. Dış yatırım çekiliyor. Sıcak para akışı büyük bir daralma yaşıyor. Yaşanan cari açık belli ki kirli paralarla doldurulmaya çalışılıyor.

Kaynağı belirsiz para rekoru

Kapitalist sistem sermaye birikimine dayanır. Bu sermayenin kaynağının açıklanması onu elbette aklamaya yetmez. Ancak onun teşhirinin yapılması her halükarda önem arz eder.

Elimizdeki 2014 ve 2015 verilerine göre ülkeye normal yollardan (finans, sanayi ve ticaret yatırımları, inşaat, turizm vb. sektörleri ile) gelen dış kaynak 2014’te 41,6 milyar dolar iken, 2015’te 10,7 milyar dolara düşmüş.

Öte yandan, 2015 yılında kaynağı belirli olmayan para giriş miktarı 9,7 milyar dolardır. Bu rakam Türkiye Cumhuriyeti (kaynağı belirsiz para) tarihinin en yüksek rakamıdır. Ayrıca 2010 ile 2015 yılları arasında toplam 20 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para girişi gerçekleşmiştir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*