Hukuksuzluk sürüyor, TÖPG üyeleri derhal serbest bırakılsın – TÖPG

26 Mart Pazar günü partimizin Samandağ’da gerçekleştirdiği “Hayır” toplantısına iktidarın kolluk güçleri tarafından baskın düzenlenmiş, 13 arkadaşımız gözaltına alınmış, parti büromuzdaki materyallere ve flamalara el konulmuştu.
Arkadaşlarımız Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülmüş fakat suçlamaların ne olduğuna dair bir açıklama yapılmamıştı.

4 gündür göz altında tutuluyorlar
Arkadaşlarımız Pazar gününden bu yana OHAL bahanesiyle Terörle Mücadele ekipleri tarafından karakolda rehin tutulmaktadır. Avukatlara ve yakınlarına da suçlamanın ne olduğuna dair bilgi verilmemektedir.
İddia makamındaki savcının elinde ise bir şey olmadığı ve acil bir biçimde dosya toplamaya çalıştıkları belli olmuştur. Önce 2911 Toplantı, gösteri, yürüyüş kanununa muhalefetten gözaltı işlemi yapıldığını ifade eden polisler daha sonra terör örgütü araştırmasına çevirerek mesnetsiz iddiaları sürdürmüşlerdir. Böylece savcılık makamı bypass edilmiştir.

Asılsız ve yalan yanlış iddialarla bir suç dosyası hazırlamak için, otuz güne çıkarılan gözaltı süresi gibi OHAL koşullarının izin verdiği bütün hukuksuzlukları sonuna kadar kullanmak derdindeler.
“Hayır” çalışması yapan yüzlerce kişiyi bu şekilde gözaltında tutup veya tutuklayıp “Hayır’ın” yarattığı fırtınayı durdurabileceklerini düşünüyorlar. Kaos ve korkudan beslenen Erdoğan/AKP hükümetinin yarattığı “Yeni Türkiye’ye” bir umut ışığı gibi doğan, halkın tüm motivasyonuyla sarıldığı, yaydığı ve örgütlemeye çalıştığı “Hayır” çalışmalarını durdurmanın hiç bir meşruiyeti yoktur, bunu çok iyi biliyorlar.
Bu yüzden “Hayır” çalışması yapan herkesi “terörist” ilan ettikleri gibi; gözaltına aldıkları veya tutukladıkları herkesi de “terör örgütü üyeliği ve propagandası” torbasının içine sokuyorlar. Tek bir sosyal medya paylaşımı, “neden hayır” dememiz gerektiğini anlatan bir video yada Hayır şarkıları tutuklanmak için bir sebep olabiliyor.

Hayır’ın umudu baskılarla tükenmez

Tüm bu baskılara rağmen, bizim “Hayır” a olan inancımız körüklenirken, korku imparatorluğunu yaratanların nasıl bir panik halinde devrimci-demokrat örgütlere ve halka saldırmaya devam ettiğini görüyoruz.
Hatay Samandağ halkının Hayır çalışmasını engellemelerinin de altında bu korku yatmaktadır. Yaratılan kaosun en büyük faturasını ödeyenlerden biri de Hatay’da yaşayan Arap Alevi halkıdır. Dolayısıyla Hatay’da “Hayır meclisleri ve etkinlikleri” örgütleyen örgütümüze yönelik bu hukuksuz gözaltılar Arap Alevi halkının sesini kısmak için de yapılmıştır.
Günlerdir hiç bir neden gösterilmeden, hukuksuz yere gözaltında tutulan yoldaşlarımızın; savcılık ve emniyetin keyfi nedenlerle, çeşitli bahaneler üreterek uzattıkları gözaltı uygulamasına bir son verilmesini ve derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz.
Başta Eş Sözcümüz Oğuzhan KAYSERİLİOĞLU olmak üzere tüm yoldaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.
TÖPG