Kader Ortakaya Mücadelemizde Yaşıyor! – TÖPG

Kader Ortakaya yoldaşımızın, 6 Kasım 2014 tarihinde, Suruç’tan Kobane’ye giriş yaparken bir TSK askeri tarafından vurulmasının üzerinden üç yıl geçti. Kader yoldaşımızın ölümü üzerine bugüne dek ne bir soruşturma açıldı, ne de herhangi bir asker hakkında işlem yapıldı.

Kader yoldaş katledilmeden önce yaklaşık bir ay sınırda nöbet tutmuştu. Orada temsil ettiği politik çizgi, yaptığı konuşmalar, işçi sınıfı ve Kürt hareketinin mücadele birliğini savunan söylemleri dikkat çekiyordu. Kader bütün bunları yapan bir “kadın” olduğu için hedef alınarak öldürüldü.

O dönemde siyasi iktidar IŞİD ile işbirliği yaparak Kürt halkına karşı büyük bir saldırı başlatırken, başta Kobane olmak üzere Kürt halkı tarafından inşa edilen yaşam alanları diş ile tırnak ile savunuluyordu. Devrimciler, demokratlar, halkların bir arada yaşamını savunan gönüllüler o zaman akın akın Kobane sınırına giderek IŞİD karşıtı direnişin sesine ses oluyor, halkların Ortadoğu cehenneminde inşa ettiği alternatif yaşam alanlarını savunuyordu.

Kader yoldaşımız da bu gönüllülerden biriydi. 6 Kasım 2014 günü sınırı geçerek Kobane’ye geçtiği esnada Türkiye tarafından açılan ateşle yaşamını yitirdi. Görgü tanıklarını net ifadelerine rağmen ateş eden askerin kimlik tespiti yapılmadı. Olayın üstü örtüldü. Kader yoldaşımızın ateşli silahla öldürüldüğü otopsi raporlarıyla da inkâr edildi. Aradan geçen zaman içerisinde Kader yoldaşımızın öldürülmesi değil, mücadelesi kriminalize edilmeye çalışıldı.

Kader yoldaşımızla birlikte yüzlerce savaşçının da yaşamını yitirdiği IŞİD karşıtı savaşın bugün son demlerini yaşıyoruz. Gelinen noktada IŞİD ile açık bir işbirliği yaparak Ortadoğu halklarına cehennemi yaşatanlar ecel terleri dökmekte, büyük bir denge kaybı içerisinde kaçınılmaz sonlarını beklemekteler. Öte yandan o dönemler “düştü düşecek” diye bakılan Kobane, Kader yoldaşımızın da sınırdayken verdiği röportajlarda öngördüğü şekilde ayakta kalmayı başardı. Orada inşa edilen alternatif yaşam bugün Suriye’nin kuzeyinin neredeyse tamamına yayıldı. Kader yoldaşın uğruna yaşamını feda ettiği Ortadoğu halklarının mücadele ve direniş birliği bugün ezilen tüm halklara umut kaynağı olmakta.

Kader yoldaşın katilleri kendilerine şimdiden tarihin tozlu raflarında yer ararken, bu uğurda yaşamını yitiren kahramanlar adlarını halkların direniş tarihine altın harflerle yazdırdılar. Onlar artık birer kızıl meşaleler, hiç sönmeyecekler. Kader Ortakaya ölümsüzdür!

Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG)