Emperyalizm ve Siyonizm’in savaş çağrısına karşı Ortadoğu halklarının ortak mücadelesini büyütelim! – TÖPG

Bütün dünyada gösterilen  tepkilere rağmen ABD Devlet Başkanı  Donald Trump, 6 Aralık’ta Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanımlayan kararını açıkladı.
Bu karar Ortadoğu’da yeni bir çatışmanın fitilini ateşlemek amaçlı provokasyon niteliği taşımaktadır. Suriye ve Irak’ta devam eden savaşın; Yemen’de süren ağır bombardımanın ve en temel insani ihtiyaçların ulaşmasını bile engelleyen ambargonun; Lübnan’da mezhepler üzerinden bir savaş yaratmak için üretilen siyasi krizin en önemli müsebibi ABD emperyalizmidir. Bugün de İsrail-Filistin çatışmasını harlayarak Ortadoğu’daki savaş ateşini büyütmek istemektedir. ABD emperyalizminin bölgedeki sadık müttefiği, Ortadoğu halklarının kan emicisi Siyonizm de bu yeni savaş çağrısına dört elle sarılmış durumda.
Emperyalizm ve Siyonizm’in bu savaş çağrısı; söylem olarak “Kudüs kararına” karşı çıkan ama perde arkasında ellerini ovuşturan Suudi Arabistan ve İran’ın, bölgedeki paylaşım savaşını mezhepler  üzerinden meşrulaştırmalarına da destek sunmaktadır.
Kudüs kararına karşı çıkıp perde arkasında ellerini ovuşturan bir diğer güç de AKP iktidarıdır. Yolsuzluk ve hırsızlıkt çukuruna burnuna kadar batmış olan AKP iktidarı, “Kudüs Müslümanlarındır” söylemiyle kendisinden hızla uzaklaşan yoksul Müslümanları tekrardan safına çekmek istiyor. Öte yandan bu söylemiyle bölgedeki savaşlara müdahil olmak ve bu yolla iktidarını uzatmayı hedefleme istiyor.
Dolayısıyla 28 Haziran 2016’da İsrail ile imzaladığı antlaşmayla Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlere 20 milyon dolar değer biçip, Kudüs’ü Ankara ile eş görerek ABD’nin kararını çok daha önceden fiilen hayata geçiren AKP iktidarının, İsrail karşıtlığının hiçbir samimiyeti ve gerçekliği bulunmamaktadır.
Kapitalizmin yapısal krizinin derinleşmesiyle birlikte bütün dünyayı savaş alanına dönüştürmeye yeminli ABD emperyalizmi ile Ortadoğu’daki müttefiği Siyonizm, Kudüs kararıyla bölge halklarının dayanışmasını ve ortak mücadele etme iradesini yok etmek istemektedir. Emperyalizm ve Siyonizm’in bu hesaplarını bozmak için Ortadoğu halklarının ortak mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz. Emperyalizm ve Siyonizm yenilecek, direnen halklar kazanacak!
Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG)