AFRİN OPERASYONU’NA HAYIR! – TÖPG

Erdoğan-MHP/Ergenekon ittifakı, aylardır dillerine pelesenk olan Afrin Operasyonu’nu başlattıklarını ilan ettiler. Şimdi bölge dört bir koldan sarılmış, top atışlarıyla ve uçaklarla vurulmakta. İktidar cephesi, bir yandan ABD ve Rusya’nın kapısını aşındırarak izin peşinde koşarken, diğer yandan da El-Kaide’nin Suriye kolu Heyet Tahrir el-Şam ile diğer irili ufaklı çeteleri bir araya getirmeye çalışıyor. Görünen o ki, içinden çıkılamayacak bir çıkmaza hızla koşuluyor.

Afrin Operasyonu, Erdoğan-MHP ittifakı için bir zaferden çok bataklık vaat ediyor. Bugüne dek Suriye’de yüz binlerce insanın ölümüne, milyonlarcasının göç etmesine yol açan yıkıcı politikalarda ısrar ediliyor.

Savaşın başından beri izlediği politikalarla Suriye’deki savaşın büyümesine ve derinleşmesine neden olan AKP/Erdoğan iktidarının politikaları Suriye’de her bakımdan iflasa sürüklendi. Şimdi Afrin Operasyonu ile Suriye masasında kalmaya çalışıyorlar. Bir taraftan İdlib’te gerileyen cihatçı çetelerin üzerindeki baskıyı hafifletmeyi, diğer taraftan da oldu-bittiyle Suriye’deki yenilgilerinin üstünü örtmek istiyorlar.

Afrin Operasyonu’nun bir diğer amacı da Türkiye içerisinde giderek güç kaybeden Erdoğan-MHP/Ergenekon ittifakının yaşamasını sağlamak. Sahte büyüme rakamlarının gizleyemediği hayat pahalılığı, yoksulluk ile OHAL ve KHK zulmü, ittifakın yolun sonuna doğru gitmesine neden oluyor. Devlet ve rejim krizlerinin, meşruiyet krizinin ve ekonomik krizin yarattığı sarsıntıları bertaraf etmek için kitleleri şovenist-milliyetçi duygular etrafında toplamak istiyorlar.

ABD ve Rusya ise, AKPnin önünü açarak, daha fazla bataklığa saplanmasını, aynı zamanda da Kürt güçlerinin de savaşta yıpranmasını istiyor. Açık ki, her iki güç de TC ve Kürt güçlerini zayıf düşürmeyi hedefliyor.

Erdoğan-MHP/Ergenekon ittifakının, Afrin Operasyonu ile halklar arasında düşmanlığı arttırmasına, coğrafyamızda daha fazla yıkıma yol açmasına dur diyelim. Halklar arasındaki düşmanlığı değil kardeşliği büyütmek için “Afrin Operasyonu’na Hayır!” diyelim.

Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG)