Enflasyon Yükseliyor, Halk Yoksullaşıyor!

Devletin manipülatif istatistik kurumu TÜİK’in açıkladığı yumuşatılmış Mart ayı enflasyon verileri bile halkın büyük bir ekonomik yıkım içerisinde olduğunu gösteriyor.

Açıklanan verilere göre Mart ayında enflasyon yüzde 5,46, yıllık enflasyon ise yüzde 61,14 olarak gerçekleşti. 

Ancak bu rakamların gerçeği yansıtmadığını biliyoruz. Enflasyonu araştıran bir diğer kuruluş olan  Enflasyon Araştırmaları Grubu’nun (ENAG) Mart ayı için açıkladığı rakamlar çok daha büyük. ENAG’a göre Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi Mart ayında yüzde 11,93 oranında artarken, yıllık artış ise yüzde 142,63 olarak gerçekleşti.

Gayri ciddi söylemleri ile sürekli gündemde olan Maliye Bakanı Nureddin Nebati son günlerde faizin durdurulduğunu, enflasyonun ise yıl sonunda kontrol altına alınacağını söyleyip duruyor.

Bilinmelidir ki Nebati’nin gayri ciddiliği onun karakterinin değil ekonomi yönetiminin ve bizzat iktidarın bir tezahürüdür. Bu ciddiyetsizlik kapitalist kriz karşısında iktidarın,  patronlar sınıfını kurtarmak amacıyla giriştiği, halkı soyma, yoksullaştırma, açlıkla yüz yüze bırakma politikasının üzerini örtmek için başvurulan bir örtüdür. Asıl olan açlık, yoksulluktur, paranın değerini kaybetmesi, alt sınıfların yıkıma uğrayan yaşamlarıdır.

Ekonomik veriler rakamlardan ibaret değildir. Bu rakamlar emekçilerin mahvolmuş hayatlarının ifadesidir. Ama kaderimiz ellerimizde ve birliğimizdedir:

Değiştirmek, insanca yaşamak, bugünü ve geleceği şimdi yeniden kurmak bizim ellerimizde.

Mücadele yaşatır, kapitalizm öldürür. Şimdi örgütlenme, mücadele etme, değiştirme zamanıdır.