Zehra Kosova

Zehra Kosova

Ömrünü işçilerin kurtuluşu mücadelesine ve örgütlülüğüne vakfetmiş komünist kadın işçi Zehra Kosova.
1910 yılında Kavala'da doğan Zehra Kosova, mübadele uygulaması sonucunda ailesiyle birlikte 1924’te Tokat'a yerleştirildi. Henüz 14 yaşında bir çocuk işçi olarak tütün fabrikasında çalışmaya başladı. 1930 yılında yine çalışmak için İstanbul'a yerleşti. Burada çalışırken işçiler içinde örgütlenen TKP ve komünist fikirler ile tanıştı. Ömrü boyunca tutkuyla bağlı olacağı komünist dünya mücadelesine dört elle sarılan Kosova, TKP üyesi olur. 1934'te TKP tarafından örgütlenme çalışmaları için eğitim almak üzere Moskova'ya, Doğu Halkları Komünist Üniversitesi'ne gönderilir.
Aldığı eğitimden sonra Türkiye'ye döner ve örgütlenme çalışmalarına başlar.
1946’da yaşanan kanuni değişiklik ile birlikte oluşan olanakları kullanan Şefik Hüsnü önderliğindeki TKP tarafından Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisi kurulur. Bu partinin Yenişehir Teşkilatı’nın kurucuları arasında yer alır. Aynı yıllarda Tütüncüler Sendikası’nın kurulmasında öncü görevler üstlendi.
İşkence, gözaltı, baskı ya da yoksulluk, hiç biri onu inançlarından koparamadı. 18 Ağustos 2001 yılında yaşamını yitirdiği güne kadar onurla anılan örnek bir yaşam sürdü.
İdeallerini ve hatırasını Partili mücadelemizde sürdüreceğiz.
"Hayatta ne menfaat düşündüm ne bir şey. Nasıl bir insan bir insana aşık olursa ben de öyle aşık oldum partiye, mücadeleye. Hayatım boyunca bir gün denizin durulacağını, fırtınanın dineceğini, benim gibi milyonlarca insanın sakin ve rahat bir hayata ulaşacağını düşündüm. İnsanların ezilmeyeceği, sömürülmeyeceği bir dünyanın özlemi ile yaşadım...”